Vasemmistoliitto

Vasemmistoliitto laittaa eduskunnan valitsemaan

Sähköposti Tulosta

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän tiedote ryhmän ensi vuoden budjetin vastalauseesta ja Vasemmistoliiton vaihtoehdoista. 9.12.2009.

Valtiovarainvaliokunnan ensi vuoden talousarvioon jättämässään vastalauseessa Vasemmistoliiton ryhmä arvostelee hallitusta elvytyksen riittämättömyydestä ja epäoikeudenmukaisuuden lisäämisestä. Ryhmä haluaa oikeudenmukaistaa verotusta ja vähentää erityisesti lapsi- ja eläkeläisköyhyyttä.

Ryhmä haluaa oikeudenmukaistaa verotusta ja vähentää erityisesti lapsi- ja eläkeläisköyhyyttä. Hallitusta vaaditaan laatimaan aikataulu siitä, miten ilmastonmuutoksen torjumisessa ja kehitysyhteistyötavoitteen saavuttamisessa edetään. Vaatimuksiin kuuluu myös valtion omistaman pankin perustaminen.

Vastalauseen ponsiin kuuluvat esitykset saada pääomatulot progressiivisen verotuksen piiriin sekä suurten varallisuuksien ja pörssin kaupankäynnin verottaminen. Kunnille vaaditaan lisärahaa, että ne eivät joutuisi lomauttamaan henkilöstöään.

Vasemmistoliitto haluaa lisätä valtion tukemaa vuokra-asuntotuotantoa ja uusia asumistukijärjestelmiä korvaamaan nykyistä paremmin suuria asumiskustannuksia. Lapsilisät tulisi sitoa indeksiin, eikä lapsilisän korotus saisi leikata toimeentulotukea. Myös eläkkeiden tasokorotus on tarpeen, ja indeksitarkistuksen mittarina puoliväli-indeksi nykyisen työeläkeindeksin sijaan. Sotiemme veteraaneille ja heidän puolisoilleen tulee taata kuntoutusjakso joka vuosi.

Vaihtoehtobudjetista äänestetään

Äänestykseen menee myös 70 ensi vuoden budjettikohtaa eri hallinnonaloilla. Vasemmistoliiton vaihtoehtobudjetin mukaiset lisämääräesitykset lisäävät elvytystä ja oikeudenmukaisuutta.

Matalapalkkatukea Vasemmistoliitto pitää tehottomana ja toimimattomana järjestelmänä ja on valmis vähentämään siihen suunnattua tukea. Työllistymistä edistäviä ehdotuksia ovat runsaan lisärahan myöntäminen mm. perusväylienpitoon, yksityisteiden kunnossapitoon, tutkimus- ja kehittämistoiminnan tukemiseen, kansallispuistojen ja erämaa-alueiden hoitoon ja asuntojen peruskorjauksiin.

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä äänestyttää myös useiden etuuksien euromääristä. Ryhmä haluaa nostaa mm. työttömyysturvan peruspäivärahan, työmarkkinatuen, kansaneläkkeen 700 euroon kuukaudessa.

Lisärahaa esitetään kehitysyhteistyön lisäksi siviilikriisinhallintaan, harmaan talouden sekä talousrikosten torjuntaan ja maahanmuuttajien neuvontaan ja kotoutukseen.

Valtiovarainvaliokunnan mietintö ja vastalauseet >>

 
Bookmark and Share