Artikkelit kirjoittajana: Vasemmisto

Liity jäseneksi II

VOIT VAIKUTTAA SAAT TIETOA OSALLISTU TAPAHTUMIIN Vasemmistoliitto on yhtä kuin sen jäsenet. Liittymällä jäseneksi voit vaikuttaa Vasemmistoliiton politiikkaan. Valitse itsellesi sopiva tapa toimia: aktiivinen yhdistysosallistuminen, tapahtumat tai vain kannatusjäsenyys.  Kysy jäsenyydestä: jasenasiat@vasemmistoliitto.fi. Jäsenenä pysyt ajan tasalla Jäsenenä saat  jäsenlehden kotiisi. Lehdessä julkaistaan ajankohtaisia uutisia, paikallistoimintaa ja valtakunnan politiikkaa sekä kulttuuria. Viikkotiedote Vasemmistoliiton Uutiskirje tuo tuoreimmat [...][ Lue lisää → ]

Euroopan unioni

Europarlamentaarikko Merja Kyllönen on ja GUE/NGL -ryhmän koordinaattori parlamentin liikenne- ja matkailuvaliokunnassa. Hän on myös parlamentin Venäjä-valtuuskunnan jäsen sekä varajäsen Ympäristön, kansanterveyden ja elintarvikkeiden turvallisuuden valiokunnassa.

[ Lue lisää → ]

Erkki Virtanen

Erkki Virtanen, s. 1952 erkki.virtanen@eduskunta.fi (09) 432 3032, 050 511 3032 Valiokunnat ja muut tehtävät Sosiaali- ja terveysvaliokunta, tarkastusvaliokunta Eduskunta-avustaja Jari Hoffrén,  jari.hoffren@eduskunta.fi 050 574 2410 Kotisivut ja blogi http://erkkivirtanen.vas.fi Miksi Vasemmisto on minun puolueeni? Perin yhteiskunnallisen oikeudenmukaisuuden, tasa-arvon ja heikompien puolustamisen ajatukset jo isänmaidossa eikä ole 61 vuoden aikana tullut tarvetta niistä poiketa. Vasemmistoliitto [...][ Lue lisää → ]

Kari Uotila

Kari Uotila, s. 1955 kari.uotila@eduskunta.fi (09) 432 3172, 050 512 3031 Valiokunnat ja muut tehtävät Valtiovarainvaliokunta, IPU Yhteyshenkilö Ryhmäavustaja Samira Mansikkavuori 050 574 1853 samira.mansikkavuori@eduskunta.fi Kotisivut ja blogi www.kariuotila.fi Miksi Vasemmisto on minun puolueeni? Vasemmisto on oikeasti oikeudenmukaisuuden puolella. Asioita, joiden eteen teen työtä Talouspolitiikan muuttaminen työllistäväksi ja elvyttäväksi leikkauspolitiikan sijaan. Kohtuuhintaisen vuokra-asumisen edistäminen, harmaan [...][ Lue lisää → ]

Eila Tiainen

Eila Tiainen,  s. 1945 eila.tiainen@eduskunta.fi (09) 432 3177, 050 512 0353 Valiokunnat ja muut tehtävät Liikenne- ja viestintävaliokunta, Etyj-valtuuskunta (varaj.) Avustaja Jani Väisänen jani.vaisanen@eduskunta.fi (09) 432 4177 050 574 0207 Kotisivut ja blogi www.eilatiainen.fi, Eilan blogi Miksi Vasemmisto on minun puolueeni? Haluan armeliaamman arjen ja oikeudenmukaisemman yhteiskunnan. Vasemmistoliitto on ainoa puolue, joka on tinkimättä vähäväkisimpien puolella. [...][ Lue lisää → ]

Aino-Kaisa Pekonen

Aino-Kaisa Pekonen, s. 1979 Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja aino-kaisa.pekonen@eduskunta.fi (09) 432 3140, 050 512 0119 Valiokunnat ja muut tehtävät Sosiaali- ja terveysvaliokunta, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Yhteyshenkilö Ryhmäavustaja Mikko Aarnio 050 359 7170 mikko.aarnio@eduskunta.fi Mediayhteyshenkilö Eduskuntaryhmän tiedottaja Perttu Iso-Markku 050 322 6554 perttu.iso-markku@eduskunta.fi Kotisivut www.ainokaisa.fi Blogi   http://aino-kaisa.vuodatus.net Miksi Vasemmisto on puolueeni? Vasemmistoliitto on punavihreä puolue, jonka toimintaa ohjaavat [...][ Lue lisää → ]

Jari Myllykoski

Jari Myllykoski, s. 1959 jari.myllykoski@eduskunta.fi (09) 432 3119, 050 512 0648 Valiokunnat ja muut tehtävät Maa- ja metsätalousvaliokunta Liikenne- ja viestintävaliokunta Yhteyshenkilö Ryhmäavustaja Juho Orjala 050 443 0886 juho.orjala@eduskunta.fi Kotisivut ja blogi www.jarimyllykoski.com Miksi Vasemmisto on minun puolueeni? Vasemmistoliitto on työväenpuolue, joka puolustaa tasa-arvoisuutta ja jokaisen oikeutta osallistua yhteiskuntaan. Ammattiyhdistystoimijana koin Vasemmistoliiton parhaaksi väyläksi ajaa [...][ Lue lisää → ]

Silvia Modig

Silvia Modig, s. 1976 silvia.modig@eduskunta.fi  (09) 432 3117, 050 512 0421   Valiokunnat ja muut tehtävät Ympäristövaliokunta (vpj),  IPU varajäsen Yhteyshenkilö Ryhmäavustaja Mikko Aarnio 050 359 7170 mikko.aarnio@eduskunta.fi Kotisivut ja blogi www.silviamodig.fi Miksi Vasemmisto on minun puolueeni? Vasemmistoliitto on ainoa puolue jolla on uskottava visio siitä miten oikeudenmukainen kestävä talous olisi mahdollista rakentaa. Punavihreä aatemaailma [...][ Lue lisää → ]