Vasemmistoliitto

Puoluesihteeri tiedottaa 27.08.2009

Sähköposti Tulosta

Syksy on täydessä vauhdissa. Parhaillaan hallitus pui ensi vuoden budjettia. Vasemmistoliitto on vaatinut elvyttävää budjettia ja lisää rahaa työllistämiseen. Lomautukset ovat muuttumassa irtisanomiseksi, ja etenkin nuorten ja pitkäaikaistyöttömien määrä on kasvanut vauhdilla. Hallitus on lupaamassa 220 miljoonaa euroa työllisyyteen.

Tarve on huomattavasti suurempi. Tätä voi verrata vaikkapa Helsingin kaupungin laskelmiin: 9 000 pitkäaikaistyöttömän työllistäminen maksaisi 140 miljoonaa. Suomessa on tällä hetkellä yli 300 000 työtöntä.

Toinen painopiste on kuntien rahat. Kunnissa on noin miljardin euron vaje ensi vuonna tarpeisiin verrattuna. Olemme vaatineet kunnille lisää rahaa, jotta palvelut turvataan eikä lomautuksia tarvitse tehdä. Hallituksen eväät näyttävät jäävän kokonaisuutena ohuiksi. Vasemmistoliitto ei ole hyväksynyt hallituksen esitystä sitoa kuntien talouden tukemista kuntatyöntekijöiden palkkaratkaisuun.

Kokonaan oma lukunsa on ollut ruuan arvonlisäveron kanssa tapahtuva temppuilu, joka oli keskustan ja kokoomuksen valtapeliä. Hyvää tässä ratkaisussa on toki se, että ruuan ja myös ravintolaruuan hinta laskee ja toivottavasti se näkyy työpaikkojen säilymisenä alalla. Yleisen arvonlisäveron korotus kolahtaa taas pienituloisten nilkkaan. Näyttääkin siltä, että yleistä arvonlisäveroa korotetaan jatkossakin.

Puoluehallitus koolla Raaseporissa

Puoluehallitus oli koolla Raaseporissa 21.-22.8. Mukana oli myös Vasemmistonaisten Valtikka, jonka kanssa järjestettiin yhteisseminaari ensimmäisenä kokouspäivänä.

Seminaarissa ideoitiin vuoden 2010 puoluekokousta ja vuoden 2011 eduskuntavaaleja. Päätöksiä asioista tehdään myöhemmin syksyllä. Puoluehallituksen selkeä viesti oli, että ehdokkaiden hankinta on käynnistettävä välittömästi. Eduskuntavaalit tulevat yllättävän nopeasti, kun ehdokkaita on tehtävä tunnetuksi. Ehdokkaiden tunnetuksi tekeminen on aloitettava nyt. Kunta- ja paikallispolitiikka ovat muun muassa luontevia toimintakenttiä.

Puoluekokous järjestetään Jyväskylässä 18.-20.6.2010. Jyväskylässä järjestetään myös kansanjuhla puolueen 20-vuotisjuhlan merkeissä. Aloitteet puoluekokoukselle tulee jättää puoluehallitukselle 18.2.2010 mennessä eli sääntöjen mukaisesti neljä kuukautta ennen kokousta.

Puoluehallitus linjasi, että mahdollisimman monessa piirissä pitäisi olla tavoitteena järjestää jäsenäänestys puoluekokoukseen osallistumisesta. Jäsenäänestykseen saavat osallistua kaikkia jäsenet, jotka ovat liittyneet ja maksaneet jäsenmaksunsa vuoden 2009 loppuun mennessä.

Työttömät, valtionyritykset ja ekologinen aloitteellisuus

Vasemmistoliiton puoluehallitus vaatii työttömien elämäntilanteen helpottamista ja toimeentulon turvaamista. Työttömyyskorvauksien maksamiseen on pistettävä vauhtia ja työttömyyspäivärahan sekä työmarkkinatuen tasoa on nostettava tuntuvasti. Lue kannanotto.

Puoluehallitusta puhutti myös Destian, Raskoneen ja Labtiumin yksityistämishankkeet. Puheenjohtaja Paavo Arhinmäki vetosi koko poliittiseen oppositioon ja hallituspuolueiden kansanedustajiin, että eduskunta ei anna hallitukselle valtuuksia valtionyhtiöiden myyntiin. Lue kannanotto.

Puoluehallitus linjasi myös puolueen ympäristöryhmän kirjeen pohjalta, että puolue on aloitteellinen ekologisessa verouudistuksessa. Asiaa valmistellaan yhteistyössä puolueen ja eduskuntaryhmän kanssa.

Puolueen nettisivut on uudistettu

Vasemmistoliiton nettisivut on avattu tänään torstaina. Puolueen nettisivuja kehittäminen on jatkuva prosessi. Tarkoitus on uudistaa puolueen kaikkien toimijoiden sivut. Seuraavaksi uudistetaan piirien sivut.

Tulevaisuudessa verkkosivuja käytetään aktiivisesti kampanjointiin. Aktiivit kirjoittavat blogeja. Tutustu heihin verkkosivujemme kautta. Olen luvannut itselleni sitoutua kommentoimaan blogissani viikottain ja "muistelemaan" viikonloppuna edellisen viikon tapahtumia. Uusiin sivuihin pääset tutustumaan osoitteessa vasemmistoliitto.fi.

Puolueessa työntekijävaihdoksia

Puolueen tiedottaja Olli Kohonen aloitti opintonsa Oulussa tällä viikolla. Hänen tilalleen haetaan viestintäpäällikköä. Poliittinen sihteeri Turo Bergman ja talouspäällikkö Matti Tokkari lopettavat työnsä lokakuun lopussa ja heidän paikkansa ovat myös avoinna.

Sirpa Puhakka
Puoluesihteeri

 
Bookmark and Share