Puoluehallitus ja -valtuusto

 

Puoluehallitus 2016 – 2019

Linkki puoluehallituksen kokousraportteihin 2017 >>

Linkki puoluehallituksen kokousraportteihin 2016 >>

Li Andersson, puolueen puheenjohtaja
kansanedustaja
040 5088697

Hanna Sarkkinen, 1. varapuheenjohtaja
kansanedustaja
050 5122606

Juho Kautto, 2. varapuheenjohtaja
työehtosihteeri
0400 759 869

Veronika Honkasalo, 3. varapuheenjohtaja
tutkija
040 5559409

Joonas Leppänen, puoluesihteeri
040 183 1033

Puoluehallituksen varsinaiset jäsenet

Teija Asara-Laaksonen, toimialajohtaja

Joona Mielonen, apulaisohjaaja
050 5309112

Silvia Modig, kansanedustaja
050 512 0421

Kauko Niemi, myyntiesimies
050 5558548

Janne Nieminen, elintarviketyöntekijä
jmnieminen68@gmail.com

Minttu Sillanpää, kv- ja nuorisosihteeri
minttu.sillanpaa@gmail.com
044 348 2312

Eila Tiainen, toimittaja/veteraanikansanedustaja
050 5120353

Sinikka Torkkola, tutkija
044 5252 736

Erkki Virtanen, veteraanikansanedustaja
050 511 3032

Puoluehallituksen varajäsenet

Alia Dannenberg, talousalan yrittäjä
044 2381890

Ilpo Haaja, luottamusmies
050 390 7658

Kaisa Korhonen, yhteiskunnallisten aineitten opettaja
050 5366688

Puoluevaltuusto 2016 – 2019

Pia Lohikoski, puheenjohtaja
koulutuspäällikkö
050 362 9496

Suldaan Said Ahmed, 1. varapuheenjohtaja
yhteisötyöntekijä
045 893 9080

Kati Tervo, 2. varapuheenjohtaja
Hallintosihteeri

Puoluevaltuuston jäsenet 2016–2019

Helsinki (8)

Varsinaiset jäsenet

  1. Said Ahmed Suldaan, Helsinki (1. varapuheenjohtaja)
  2. Mithiku Hanna, Helsinki
  3. Vuorjoki Anna, Helsinki
  4. Suoranta Anu, Helsinki
  5. Kivelä Mai , Helsinki
  6. Nyholm Henrik, Helsinki
  7. Pohjola Mike , Helsinki
  8. Kajanoja Jouko, Helsinki

Varajäsenet

  1. Ingervo Sirkku , Helsinki
  2. Taavetti Riikka, Helsinki
  3. Kärkkäinen Markku , Helsinki
  4. Asikainen Toni , Helsinki
  5. Levä Ilkka, Helsinki
  6. Laukkanen Pinja , Helsinki
  7. Hupaniittu Outi , Helsinki
  8. Aromaa Juuso , Helsinki

 

Uusimaa (5)

Varsinaiset jäsenet

  1. Lohikoski Pia, Kerava (puheenjohtaja)
  2. Laukkanen Erkki, Mäntsälä
  3. Eerola Antero, Vantaa
  4. Raunisalo Riika, Hyvinkää
  5. Herttuainen Auli, Mäntsälä

Varajäsenet

  1. Turkia Henri , Hyvinkää
  2. Reiman Saara , Lohja
  3. Ruishalme Pirkka, Järvenpää
  4. Ahlfors Tiina, Espoo
  5. Tuomisto Leena, Nurmijärvi

 

Varsinais-Suomi (6)

Varsinaiset jäsenet

  1. Vallavuori Kaisa, Naantali
  2. Mäkipää Anna , Turku
  3. Kallio Pentti , Kaarina
  4. Sandelin Elina, Turku
  5. Nieminen Tomi , Paimio
  6. Yrttiaho Johannes , Turku

Varajäsenet

  1. Rautiola Leena , Mynämäki
  2. Flemmich Dieter, Pöytyä
  3. Sumelius Minna , Turku
  4. Oksanen Riikka , Turku
  5. Norontaus Liisa , Turku
  6. Turtiainen Taro , Salo

 

Satakunta (3)

Varsinaiset jäsenet

  1. Manninen Riku , Rauma
  2. Ranta Raisa , Pori
  3. Salminen Petri , Eura

Varajäsenet

  1. Mäkinen Leila, Harjavalta
  2. Ailasmaa Eija, Rauma

 

Häme (3)

Varsinaiset jäsenet

  1. Lientola Elisa, Lahti
  2. Parviainen Ari , Hollola
  3. Taavela Irma , Hämeenlinna

Varajäsenet

  1. Kautio Kimmo, Hattula
  2. Heinämäki Jukka, Jokioinen

 

Pirkanmaa (5)

Varsinaiset jäsenet                  

  1. Jurva Milla, Tampere
  2. Kesseli Rauno , Ylöjärvi
  3. Sirén Jouni , Tampere
  4. Kiretti Veera , Valkeakoski
  5. Lehtinen Rauno , Pirkkala                                                                                                               

Varajäsenet   

  1. Linnusmäki Tuula, Lempäälä
  2. Saarela Leena , Sastamala
  3. Jaakkola Henrik , Tampere
  4. Ahponen Tatu , Tampere
  5. Neuvonen Kiti , Tampere

 

Kaakkois-Suomi (2)

 Varsinaiset jäsenet

  1. Mechelin Katja , Kouvola
  2. Repo Aleksanteri , Kouvola

Varajäsenet

  1. Piipponen-Pekkola Seija , Kotka
  2. Nurminen Asko , Mikkeli


Pohjois-Karjala (1)

Varsinainen jäsen

  1. Orava Joni , Joensuu

Varajäsen

  1. Parkkila Janne, Joensuu


Pohjois-Savo (2)

Varsinaiset jäsenet

  1. From Jani , Suonenjoki
  2. Ruotsalainen Markku , Kiuruvesi

Varajäsenet

  1. Puurunen Kirsti , Iisalmi
  2. Hylkilä Hanna, Kuopio

 

Keski-Suomi (3)

Varsinaiset jäsenet

  1. Abbey Paul , Jyväskylä
  2. Heikkinen Rosa, Jyväskylä
  3. Rastas Paula, Jyväskylä

Varajäsenet

  1. Rantala Oskari , Jyväskylä
  2. Leino Matti , Jyväskylä
  3. Hirsjärvi Irma , Jyväskylä

 

Pohjanmaa (2)

Varsinaiset jäsenet

  1. Lehto Anneli , Vaasa
  2. Perkkalainen Antti, Evijärvi

Varajäsenet

  1. Haapala Lotta , Seinäjoki
  2. Isokoski Sauli , Pietarsaari

 

Pohjois-Pohjanmaa (5)

Varsinaiset jäsenet

  1. Haaga Hilkka, Oulu
  2. Sala Sannamari , Oulu
  3. Raatikainen Tarmo, Kuusamo
  4. Peltokangas Niko, Raahe
  5. Raudaskoski Mikko , Oulu

Varajäsenet

  1. Viitanen Mikko , Oulu
  2. Järvenpää Helvi, Haapavesi
  3. Kohonen Olli , Oulu
  4. Eilola-Jokivirta Markku , Oulu
  5. Koskela Liisa, Oulu

 

Kainuu (1)

Varsinainen jäsen

  1. Räisänen Aki, Kajaani

Varajäsen

  1. Kyllönen Sari, Kajaani

 

Lappi (4)

Varsinaiset jäsenet

  1. Tervo Kati, Kemi (2. varapuheenjohtaja)
  2. Korjonen Markus , Rovaniemi
  3. Ahlakorpi Anni , Utsjoki
  4. Hakomäki Jan-Mikael , Tornio

Varajäsenet

  1. Öman Jussi, Rovaniemi
  2. Granroth Aaro, Kittilä
  3. Luosujärvi Riitta, Kemi
  4. Karhu Arja, Tornio

 Yleisjäsenet

Varsinaiset jäsenet

  1. Järvinen Anni , Joensuu
  2. Auer Mira-Veera , Helsinki
  3. Titola Lauri, Inari
  4. Haglund Mia, Helsinki
  5. Gran Birgitta, Hanko

Varajäsenet

  1. Kanniainen Jari-Pekka, Oulu
  2. Lindfors Jaakko, Turku
  3. Mykrä Timo, Imatra
  4. Kotila Pirkko, Vantaa
  5. Yrjölä Janne, Riihimäki

 

 

 

Tykkäsitkö artikkelista? Kerro siitä kavereillesi!
Jaa kavereille

Yksi kommentti to “Puoluehallitus ja -valtuusto”